VM i Skreifiske Henningsvær 26 - 29.3   

 

Her ser du DS "Landslaget" i nye uniformer for anledningen. De fikk seg en flott opplevelse.

Turen til Lofoten hadde 10 påmeldte ivrige fiskere. Dag, Carl, Tor Arne, Jostein, Ragnar, John, Tommy, Jan U, Espen og Jan. Vi møttes i Drammen d.26.03.09 kl.5:30. Det var bestemt at vi måtte være ute i litt god tid, da det var meldt snø. Snøen kom ikke men det var greit å være ute i god tid for det. Vi åtte som skulle fly fra Oslo til Bodø, og deretter videre fra Bodø til Svolvær, kom oss igjennom kontrollen og møttes på en kafé. Det ble fortalt fiskehistorier og diskutert utstyr. Dag og undertegnede kom litt seint fra kafeen og klarte nesten å komme for sent til flyet. Da vi kom til Bodø lufthavn sjekket vi inn bagasjen med en gang, og satte oss på enda en kafé. Vi skulle igjennom sikkerhetskontrollen som tydeligvis var mye strengere enn i Oslo, og da fikk vi beskjed om at flyet var forsinket en halv time pga tekniske problemer.  

Vi ankom Svolvær lufthavn og da gikk alt smertefritt, leiebil var på plass, bagasjen kom som den skulle og ”caravangutta” sto klare. Jan U kom litt senere pga han ikke hadde fått plass på samme fly.  På rorbua pakket vi ut og begynte å fortelle gamle fiskeskrøner. Vi fant ut at vi skulle binde litt fortommer til fredagen, så vi var klare. Det var ingen som orkede å lage mat, så vi reiste til Henningsvær bryggehotell og spiste en nydelig fiskemiddag, hvor det var veldig koselig betjening. Etter middagen var alle slitne etter en lang reisedag, så vi gikk hver til vårt for å bli friske til neste dag.  

27.03.09
Vi ønsket å melde vår ankomst på Svolvær rådhus til fisketurneringen om torsdagen, og det fikk vi også gjort, men vi kunne ikke få utdelt båter da det var protester på trekkingen fra dagen før. Vi møtte da opp kl.7:30 for å unngå kaos, og for å få gode plasser på båtene. Til vår skuffelse hadde alle blitt sprett til forskjellige båter, det var ikke det vi hadde avtalt med arrangøren, men sånn var det nå bare. Det var 250 påmeldte til denne dagen, så vi forsøkte ikke å få gjort om på dette. Alle aksepterte dette etter litt kjefting, så gledet vi oss til å komme ut og få startet på første dag på fiskeeventyret.
Båtene la fra kai kl.9:00 og ble hilst lykke til av mange skolebarn som sto langs moloen på vei ut. Havet lå rolig på vei ut av havnen, men da vi kom ut begynte det å bevege litt mer på seg. Det var til mange sin store overraskelse en del små båter av typen daycruiser, som mange skulle reise ut med, men det gjorde ingenting da alle var enige om at vi ble møtt av utrolige erfarne og hyggelige skippere. Båtene var samlet fra nord og sør og skipperne fortalte at de tok det som en guttetur. Dette forteller litt om sammenholdet i nord, hvilket er veldig imponerende. På båten min var vi fire personer som sto langs ribba og beundret den fantastiske naturen. Etter ca 20 min kom vi frem til den planlagte destinasjonen, og skipperen hadde fisk på ekkoloddet, så da var det bare å slenge pilken i vannet og ”hente” fisk. Jeg fik napp med en gang og adrenalinet begynte å pumpe. Det ble sveivet, men det slapp igjen, pokker tenkte jeg og slapp pilken til bunnen igjen. Det skulle vise seg at det bare var flaks for min del, fordi det ble lenge til neste napp. Timene gikk og det var stille, så stille at jeg tenkte, er det her Lofoten, hvor er alle fiskene? Lofoten er jo kjent for at det er mye fisk, så mye at man kan gå tørrskodd over vannet.
Etter seks timer skulle vi veie inn dagens fangst, og alle møttes på kaia og gledet seg til hverandres fiskehistorier, men en av gutta manglet, og det var Espen som var strandet på havet med et ror på båten som ikke styrte til verken styrbord eller babord. Det viste seg etter hvert at båten ble hentet med kystvakta, og Espen kom en time senere enn alle andre. Det skulle vise seg at skreien ikke hadde kommet inn enda, så alle hadde moderat med fangst. Fredagen var Lofoten cup, og da gjaldt det å ha mest fisk, samme hvilket slag. Espen og Jostein tok en 6 og 7 plass denne dagen, med henholdsvis 15,4 kg, og 12,5 kg. Torunn var den som tok mest med 34 kg.
Etter innveining reiste vi til nærmeste burger shop og spiste. Det var raskt enighet om dette, da alle var slitne og ingen orket å lage mat. Da vi hadde spist reiste vi tilbake til Henningsvær, sløyede fisk og tok noen pils. Noen var klar for fest og reiste tilbake til Svolvær, mens andre var helt ferdige og gikk i seng.  

28.03.09
Kvelden før hadde flere av oss gjort alt klart, så det bare var å hive på klærne og komme oss ut i bilen og av sted til den store dagen med VM i skreifiske. Dagen før hadde vi fått alle opplysninger om båter osv, så vi kunne møte opp kl.8:30. Alle var kjempeklare og hadde giret seg opp noe voldsomt, da dette var dagen det virkelig gjaldt. Vi kom oss i båtene og de la fra kai litt før kl.9:00 og ventet bare på startsignalet for at kunne komme seg ut av havnen og bli første mann på feltet. Arrangøren hadde åpnet et nytt felt(Henningsvær) pga dårlig fangst dagen før. De fleste båter reiste til det nye feltet, mens andre holdt seg i området det ble tatt fisk dagen før. Da det var stor spenning denne dagen, ble det holdt telefonisk kontakt medlemmene i mellom. Det kom ikke så mye meldinger før etter kl 12, da det ble kjent at en av medlemmene hadde fått kveite, men ingen meldinger om stor skrei, eller torsk. Vi hørte på radioen at den største fangst var på 15 kg på daværende tidspunkt og det var like lite fisk som dagen før.
Tiden nærmet seg innveining, og det var ikke noen nyheter på verken radio eller telefon. Da vi kom på kaia, ventet vi spent på hverandre og medlemmene kom inn etter hvert, men skrei fisket var ikke så imponerende. Carl og John kom inn med en kjempe fin Kveite hver på henholdsvis 13,4  kg og 6 kg. Disse to fortalte om kampen med kjempene og hvor mye krefter det er i vesenet fra bunnen. Begge måtte la den vandre flere ganger før de fikk den opp til overflaten og kjempet den opp i båten med litt annerledes taktikk en andre fisk. Største skrei som ble tatt var på 28,4 kg, men dessverre ikke en av vår medlemmer. Etter at alle hadde kommet seg til land, reiste vi tilbake til Henningsvær for å lage en bedre fiskemiddag.
De syv som spiste fisk satte til livs ca.4,5 kg selvfanget torskefilet med eggesmør av 18 egg og 1,5 kg smør, og alle var enige om at Espen hadde laget en kjempemiddag, så bra at flere var mette neste morgen. Alt i alt en kjempe fin dag og et veldig bra arrangement, tross lite fisk.  

29.03.09
Hjemreisedagen er det ikke så mye å skrive om, da alt var i rute og det gikk smertefritt.

Mvh Espen Wærp, Jan Otterstrøm, Jan Ulsbøl, John Hansen, Tor Arne Weirud, Dag Mathiesen, Jostein Stø, Carl Berg, Tommy Stenseth og Ragnar Wærp

Her er en videosnutt Åpens i nytt vindu (NB 100 mb film)

Vi du se bilder ? Du finner de her Åpnes i nytt vindu